Arts in Nature Festival - Schedule

This schedule is subject to change. Changes, if necessary, will be updated here.

SATURDAY AUGUST 25

AMPHITHEATER

1:45 - 2:45: KRISTIN ALLEN ZITO
3:30 - 4:00: HEAR ME ROAR: SETH ZUCKERMAN
4:00 - 4:30: HEAR ME ROAR: J MASE III and STUDENTS

COMPASS

12:30 - 1:30: MARIMBA WORKSHOP
2:00 - 3:00: TRIO ABARAKA

COMMUNITY SHELTER

1:00 - 5:00: SARAH STOREY: ART MAKING

THROUGHOUT CAMP LONG

12:00 - 5:30: LADAN YALZADEH & RYAN MIELCAREK (north of compass)
12:30 - 5:30: ROACHE THE MURALIST (west of amphitheater)
12:30 - 6:00: VAUGHN BELL: MEET YOUR CREEK PROJECT (near the pond)
2:00: NATURE WALK WITH MEET YOUR CREEK ARTIST VAUGHN BELL (at the pond)
3:00 - 5:00: TEA SERVICE WITH PAUL KIKUCHI (cabin 7)
4:00: DEGENERATE ART ENSEMBLE SKELETON FLOWER SEED CEREMONY (cabin 2)

WEST SHELTER

12:00 - 6:00: ODIN LONNING - TRADITIONAL TLINGIT ART AND CARVING

FIELD

1:00 - 6:00: GAVIN HANNAH, NORTHERN ARAPAHO & HENRY APODACA - TRADITIONAL TEACHINGS & SONGS OF PLAINS TIPIS
1:00 - 1:30: CAPOEIRA DEMONSTRATION
1:30 - 2:00: CAPOEIRA WORKSHOP
6:00 - 6:45: NAOMI WACHIRA
6:50- 7:10: HEAR ME ROAR: NIKKITA OLIVER
7:15 - 7:35: TOTAL EXPERIENCE GOSPEL CHOIR (SET 1)
7:45 - 8:00: TOTAL EXPERIENCE GOSPEL CHOIR (SET 2)

THE LODGE

12:30 - 1:15: ECLECTIC CLOGGERS WITH MOONSHINE AND TURPENTINE (Show + Workshop)
1:30 - 2:30: J MASE III POETRY WORKSHOP
2:45 - 3:45: NORTHWEST FILM FORUM VIDEOPOETRY - Participating artists: Barrett White, Ben-Alex Dupris + Alex Goetz, Deborah Poe + Hassen Saker, Eliot Michl, Fiona Tinwei Lam, Kamari Bright, Nisha Burton, Rebecca Starkey, Shin Yu Pai + Michael Barakat, Sierra Nelson + Rachel Kessler, Troy Osaki

SUNDAY AUGUST 26

AMPHITHEATER

12:45 - 1:35: HARMONICA POCKET
2:00 - 3:00: DE CAJON PROJECT
3:15 - 4:00: LORI WHALEY
4:30- 5:30: ERIKA LUNDAHL

COMPASS

12:45 - 1:45: TIM BERTSCH
2:00 - 2:45: HEAR ME ROAR: ANASTACIA RENEE
3:00 - 3:45: HOLLY & OY
4:00 - 5:00: ARGAN BAND

THROUGHOUT CAMP LONG

12:00 - 5:30: LADAN YALZADEH & RYAN MIELCAREK (north of compass)
1:00 - 2:00: CORRIE BEFORT (by the pond)
2:00 - 4:00: TEA SERVICE WITH PAUL KIKUCHI (cabin 7)
4:00: DEGENERATE ART ENSEMBLE SKELETON FLOWER SEED CEREMONY (cabin 2)

FIELD

12:30 - 4:30: 7GENERATION & CORINNA ENGLISH - COAST SALISH ARTS, HERITAGE & CANOE JOURNEY

THE LODGE

12:30 - 1:45: GAMELAN PACIFICA
2:30 - 3:15: DOGPOUND CREW - THE VICIOUS PUPPIES
3:45 - 4:45: NORTHWEST FILM FORUM POETRY & FILM

COMMUNITY SHELTER

1:00 - 5:00: CAROLINE ROCKEY: INTERACTIVE ART MAKING